Wojenny 1942

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 76 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1942 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Sabotaż

6,8
Robert Cummings wciela się w rolę pracownika fabryki samolotów w Los Angeles, który jest świadkiem bombardowania fabryki przez nazistowskiego agenta. Podczas eksplozji ginie przyjaciel bohatera, a on sam zostaje niesłusznie oskarżony o sabotaż. Aby oczyścić się z zarzutów, Cummings wyrusza w pościg, który poprowadzi go od BoulderDam do City Music Hall w Nowym Jorku i w końcu doprowadzi do niebezpiecznej konfrontacji na szczycie Statuły Wolności.
W czasie II wojny światowej Frank Raymond (Jon Hall), wnuk Jacka Griffina, pierwszego "niewidzialnego" człowieka, wykorzystuje formułę swojego dziadka, by potajemnie przeniknąć do faszystowskiego sztabu i ukraść tajne plany wojenne Hitlera.
Akcja filmu rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej. Brytyjski niszczyciel H.M.S. Torrin, dowodzony przez kapitana Kinrossa bierze udział w wielu bitwach morskich. W 1941 roku u wybrzeży Krety, statek zostaje uszkodzony i zaczyna tonąć. Z całej załogi udaje się przeżyć jedynie 90 marynarzom. Dryfując na tratwie, rozbitkowie wspominają swoją przeszłość.


Kay Miniver wiedzie dostatnie życie wraz z rodziną na obrzeżach Londynu w domu zwanym "Starlings". Jej mąż Clem jest odnoszącym sukcesy architektem. Mają troje dzieci: Toby i Judy są jeszcze mali, a Vin jest studentem. Spokojnie stać ich na wynajęcie kucharki i pokojówki. Gdy wybucha II wojna światowa, Vin poznaje zamożną Carol Beldon, córkę Lady Beldon. Pomimo tego, że Vin jest idealistą, a Carol to raczej praktyczna dziewczyna - zakochują się w sobie i pobierają. Wojna jednak jest coraz bliżej i Vin zaciąga się do armii, gdzie zostaje pilotem RAF-u i stacjonuje blisko domu rodziców. Ponieważ rodzina posiada łódź motorową, Clem bierze udział w "Operacji Dynamo" pod Dunkierką. Tymczasem róże naczelnika (pod nazwą "Pani Miniver") biorą udział w konkursie przeciwko różom Lady Beldon. W ogrodzie Kay ląduje niemiecki pilot, a Carol zostaje ciężko ranna w nalocie niemieckim.
Czasy II wojny światowej. Mieszkańcy brytyjskiej wioski witają żołnierzy, którzy mają zostać zakwaterowani w ich domach. Niebawem okazuje się, że miejscowi zostali oszukani, a ich goście tak naprawdę są przebranymi za Brytyjczyków Niemcami. Biorą oni swoich gospodarzy w niewolę.
Załoga zestrzelonego nad Holandią brytyjskiego bombowca szuka pomocy u miejscowego ruchu oporu.
Biograficzna opowieść o życiu wodza z czasów wojny domowej Aleksandra Parchomienko. W 1918 roku zagarnąwszy Ukrainę, niemieccy okupanci zamierzali wykorzystać w swojej walce hajdamaków i białogwardzistów. Na rozkaz Woroszyłowa, Parchomienko przybywa do Carycyna. W tym czasie Niemcy przechodzą w aktywną ofensywę. Bataliony "czerwonych" są źle uzbrojone, ale Parchomience udaje się poderwać ich do ataku i zmusić wroga do ucieczki...
Kaczor Donald ma koszmarny sen, że mieszka w Niemczech poddanych nazistowskiemu reżimowi. Od świtu ulice miasteczka udekorowanego drzewami w kształcie swastyk przemierza orkiestra wojskowa grająca głośno i z przytupem wojskowe marsze. Donald pragnie spać, ale nie dość, że przeszkadza mu donośne rzępolenie zbliżającego się zespołu, to jeszcze specjalny automat musztrujący wyrzuca go z łóżka. Otwiera oczy i co widzi? Na stoliku obok widzi portret Fuhrera oraz statuetkę salutującą w geście „sieg-hail”, następnie zegar z kukułką, która zamiast wyśpiewywać kuranty wyskakuje salutując na baczność, a na podwórku pręży się kogut w pozie oddającego honory wodzowi. Donald próbuje wrócić do łóżka, ale czujna maszyna nakierowuje go do garderoby, gdzie kaczor niechętnie zakłada czarny mundur z czerwoną opaską na przedramieniu, gdzie widnieje na białym tle znak III Rzeszy. Rzucając jednym okiem za okno, jak daleko znajduje się wojskowa czujka, Donald otwiera skrytkę za portretem wodza i wyjmuje amerykańską kawę oraz aromat jaj na bekonie w spray’u, którym spryskuje sobie podniebienie dla kurażu. Szybko umieszcza cenne przedmioty w schowku i mozolnie odpiłowuje kromkę z przydziałowego chleba, który próbuje jeść popijając kawą. Za chwilę automat przypomina o porannym czytaniu biblii, i „Mein Kampf” wjeżdża na stół przerywając kaczorowi konsumpcję. Następnie Donald jest odprowadzony pod eskortą do fabryki amunicji, gdzie obsługuje taśmę z nabojami, na której co jakiś czas pojawiają się portrety fuhrera, któremu musi salutować. W przerwie na ścianie za plecami kaczora pojawia się dekoracja z uroczym górskim widoczkiem. Teraz jest czas na gimnastykę polegającej na ćwiczeniu salutowania. Kaczor wraca do pracy, ale nie nadąża za taśmą, na której pojawiają się naboje coraz większego kalibru, i przeżywa załamanie nerwowe, w którym ma wizje pląsających i śpiewających pocisków. Donald budzi się we własnym łóżku, w piżamce w gwiazdki i paski z amerykańskiej flagi. Portret na stoliku obok przedstawia prezydenta USA, a statuetka prezentuje się w dumnym geście, symbolu amerykańskiej wolności i niepodległości.
II Wojna Światowa, okupowany przez Niemców Paryż. Francuzka Michelle "Mike" de la Becque ukrywa zestrzelonego amerykańskiego pilota Pata Talbota. Kobieta za wszelką cenę chce pomóc mu bezpiecznie dostać się z powrotem do USA...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…